بررسی راهکارهای SCOM در شبکه

خرید سرور اچ پی|خرید سرور hp|خرید سرور hpe|
872348-B21
فوریه 13, 2018

بررسی راهکارهای SCOM در شبکه

بررسی راه کار System Center Operation Manager (SCOM)

مجموعه عملیات مانیتورینگ در شبکه های کامپیوتری از اهمیت به سزایی در حفظ و نگهداری سرویس های ارائه شده برخوردار است و میتوان آن را یکی از اصلی ترین عملیات اجرایی در شبکه های کامپیوتری نامید.استفاده از راه حل های نوین و قدرتمند مانیتورینگ آنجایی اهمیت خود را آشکار می سازد که طبق آمار بیش از 65% بودجه های اختصاص یافته به بخش IT سازمانهای کوچک و بزرگ صرف نگهداری از سرویس ها می شود و جالب تر آنکه اگر کارشناسان شبکه از ابزار های مناسب مانیتورینگ استفاده می کردند این عدد به 33% کاهش پیدا می کرد.
نرم افزار ها و راه حل های حرفه ای مانیتورینگ از جمله نرم افزار SCOM به غیر از انجام امور مانیتورینگ میبایست دارای قابلیت های کاربردی و عملیاتی دیگری در شبکه های کامپیوتری باشند که از جمله آنها میتوان به Integration با سیستم های اطلاع رسانی مانند Mail Server ها و … اشاره نمود که نرم افزار SCOM این قابلیت را داراست. از دیگر ویژگی های مهم نرم افزارSCOM که می بایست مورد توجه باشد این است که این نرم افزار قابلیت جمع آوری نشانه های اخطار و خطا را دارد.
مهمتر از همه این که توانایی بسیار بالایی در تجزیه تحلیل اطلاعات به دست آمده از رویداد های مهم در شرایط حیاتی دارد، به عبارت دیگر این نرم افزار در زمانی که رویدادی مبنی بر Warn یا Error از سرویسی دریافت کند آن را تحلیل نموده و راه کار مناسب حل آن را معرفی می کند که این قابلیت به تنهایی میتواند برگ برنده ای از باب موفقیت این نرم افزار در مقابل مابقی را حل های موجود در بازار باشد.
System center Operations Manager (SCOM) جزء مجموعه نرم افزاری مدیریت مایکروسافت است. SCOM با استفاده از یک کنسول مدیریت یکپارچه، از عملیات، خدمات، دستگاه ها و برنامه های کاربردی بسیاری از سیستم ها در یک شرکت استفاده می کند، پیکربندی، مدیریت و نظارت می کند.

چگونه SCOM کار می کند؟
هر سازمانی بر اساس خدمات و برنامه های کاربردی آن برای کسب و کار روزمره و بهره وری کاربر متکی است. SCOM یک ابزار نظارت و گزارش است که وضعیت اشیاء مختلفی را که در محیط تعریف شده است، نظیر سخت افزار سرور، سرویس های سیستم، سیستم عامل ها ، hypervisors (مجازی سازها) و برنامه ها بررسی می کند. مدیران، اشیا را راه اندازی و پیکربندی می کنند. SCOM سپس سلامتی نسبی را بررسی می کند — از قبیل از دست دادن بسته ها و مسائل مربوط به تأخیر – برای هر شی و هشدار مدیران به مشکلات بالقوه. علاوه بر این، SCOM علل احتمالی ، ریشه یا اقدام اصلاحی را برای کمک به روشهای عیب یابی ارائه می دهد.

SCOM از traffic color light coding برای حالت های سلامتی شی استفاده می کند. سبز سالم است، زرد یک هشدار است و قرمز یک مسئله حیاتی است. (خاکستری می تواند یک مورد را تحت تعمیر و نگهداری قرار دهد یا SCOM نمی تواند به جسم متصل شود.) مدیران ، یک آستانه برای وضعیت سلامتی هر شی تعیین می کند تا اینکه آیا SCOM باید یک هشدار را صادر کند یا خیر. به عنوان مثال، مدیر می تواند یک درایو دیسک را به عنوان سبز / سالم با ظرفیت بیش از 70٪ تنظیم کند، زرد / هشدار با ظرفیت 70 تا 80 درصد ظرفیت پر شده و قرمز / بحرانی با بیش از 80 درصد از ظرفیت ذخیره سازی پر شده است ،تنظیم کند. مدیر می تواند این سطوح را در صورت نیاز تنظیم کند.
اجزای SCOM
نصب اساسی SCOM شامل چندین جزء است. یک سرور مدیریت(Management Server)، مدیریت ضروری و اتصال به پایگاه های داده را مدیریت می کند. پایگاه داده عملیاتی (Operational Database)، یک پایگاه داده SQL برای گزارش فعلی فراهم می کند. پایگاه داده انبار ذخیره(data warehouse database) ، داده های SQL را در گزارش های بلندمدت جمع آوری می کند. یک سرور گزارش دهی پایگاه های داده را نمایش می دهد و گزارش های دقیق را به مدیران ارائه می دهد. بخش فناوری اطلاعات می تواند این اجزا را بر روی یک سرور یا چندین سرور برای مقیاس پذیری نصب کند.

بسته های مدیریت SCOM و عوامل آن
SCOM از عوامل نصب شده در هر سیستم برای بررسی عملکرد و جمع آوری اطلاعات بازیابی شده توسط سرور مدیریت استفاده می کند. بسته های مدیریتی خاص، که قوانین پیش ساخته برای جمع آوری داده ها و گزارش دادن به برنامه های خاص را ارائه می دهند، این گزارش ها را تقویت می کند.
بسته های مدیریت اجازه می دهد SCOM برای مدیریت و نظارت بر برنامه های خارج از کنترل مستقیم ، ابزار باشد. از آنجا که نظارت و مدیریت می تواند برای دستیابی دستی بسیار پیچیده باشد ، استفاده از بسته های مدیریت خودکار و فرایند حسابرسی را سازماندهی می کند.
مایکروسافت مجموعه ای از بسته های مدیریتی را از سایت TechNet خود برای نظارت بر مجموعه ای گسترده از سیستم عامل ها، برنامه ها، ابزارها و خدمات فراهم می کند. به عنوان مثال، مدیران می توانند بسته های مدیریت مایکروسافت را برای برنامه های کاربردی مانند SQL Server 2016 و Microsoft Azure SQL Database را دانلود کنند.
شرکت های مختلف نرم افزار سازی نیز بسته های مدیریت SCOM را ارائه می دهند. برای مثال، Veeam Management Pack برای System Center با مدیریت Hyper-V، vSphere و Veeam Backup & Replication product را پشتیبانی می کند.
برای کامپیوترهای خاصی که نمیتوانند یک عامل را به دلایل مختلف نصب کنند، SCOM اجازه نظارت مستمر برای این ماشینها را از طریق یک “عامل پروکسی” که در سیستم دیگری اجرا می شود، کنترل می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *