معرفی استریکس

معرفی استریکس

استریسک در سال 1999 توسط مارک اسپنسر مدير عامل شرکت ديجيوم در قالب GNU/GPL پايه گذاري شده. استريسک گامی است در جهت عموميت بخشيدن به روشهای گوناگون ارتباطی مبتنی بر شبکه های کامپيوتری و محيطی برای ارتباطات تلفنی, تصويری و کاربريهای مرتبطی نظير IM, Call/Contact Centre و....  بود .

شما به راحتی میتوانید یه سیستم تلفنی رو بدون نیاز به دستگاه تلفن از طریق شبکه IP به صورت صوتی و تصویری در منزل، محل کار، شرکت و یا کارخانه خود راه اندازی کنید . اگه سازمان یا اداره شما داری شعبه و مراکز مختلف توی همون شهر و یا شهرستان های دیگه هست، اگه شعبه شما توی یه کشور دیگه هست، اگه کارمند یا دانشجو هستید در خارج از کشور با این سیستم به راحتی بیش از 60٪ هزینه های تماس بین سازمان یا ارگان و شرکت و دوستان و بستگان خود را کاهش دهید.

asterisk همه قابلیت های کاربردی یک سیستم تلفنی را برای شما فراهم می کند. با استفاده از استریسک امکان انتقال صوت و تصویر رو بر روی بستر شبکه ی IP با بهره گیری از پروتکل های مختلف امکان پذیر می شود.

شما میتونید با یه سیستم معمولی که حداقل یک گیگ رم و سی پی یو معمولی 630 یا 755 به بالا و 40 گیگ هارد این مرکز تماس رو راه اندازی کرده. البته بسته به تعداد داخلی ها و نوع تنظیمات استریسک میتونیم از قطعات قوی تر و حرفه ای تری استفاده کرد.

استریسک محبوب ترین سیستم تلفنی ویپ کد باز در دنیا است، در حال حاضر بسیاری از IPPBX های موجود بر مبنای آن تولید شده اند.

   با رشد ارتباطات مبتنی بر شبکه های کامپيوتری (IP Based), استريسک با اقبالی روزافزون روبروست. رايگان بودن استفاده از آن در مقابل قيمت به نسبت گزاف برندهای موجود در بازار, امکانات بالقوه با کيفيت مناسب, استاندارد بودن پروتوکل ها و عدم وابستگي به سخت افزار يا نرم افزار خاص از برندی معين, راحتی نصب و راه اندازی, وسعت جامعه اطلاعاتی بسط دهنده آن و از همه مهمتر تجميع سرويس های صوتی (اعم از تلفنی و چت), تصويری و ديتا موجب شده اند تا استريسک به عنوان يک سافت سوييچ يکی از اجزای موثر و محرک دنيای ارتباطات نوين قلمداد گردد.

ویژگی ها و خصوصیات برنامه

بسیاری از ویژگی ها در انواع نرم افزارهای مرکز تلفن (PBX) مشترک می باشند ولی بعضی از آن ها را تنها می توان در نسخه های بسیار جدید بعضی از مراکز تلفن یافت. در این قسمت بعضی از این ویژگی ها را که در نرم افزار استریسک قرار داده شده است توضیح می دهیم: 

Conference Calls : 

به سیستم کنفرانس تلفنی در استریسک Meet Me می گویند. تمام ویژگی هایی که ممکن است در یک کنفرانس تلفنی وجود داشته باشد را می توانیم در Meet Me مشاهده نماییم. برای مثال ویژگی استفاده از پین کد برای ورود افراد به کنفرانس جهت حفاظت از آن برای جلوگیری از ورود افراد تایید نشده، مدیریت کنفرانس برای اینکه تنها تعدادی از افراد تایید شده در گروه بتوانند سخن بگویند و سایر افراد تنها شنونده باشند، قابلیت ضبط کنفرانس انجام شده و همچنین اجرا نمودن موزیک قبل از شروع کنفرانس.

البته در چند سال اخیر سرویس MeetMe جای خود را به سرویس confbridge داده است که مزیت آن انجام عملیات Audio Mixing توسط خود استریسک به جای استفاده از DAHDI می باشد. بسیاری از خصوصیات دیگر این دو سرویس با هم یکسان می باشند. 

VoiceMail : 

امروزه قابلیت Voicemail برای سازمان ها بسیار حیاتی می باشد. با استفاده از استریسک، صداهای ضبط شده در هارد سرور ذخیره می گردند و حتی می توان با انجام تنظیماتی این صداها را به صندوق پستی پرسنل و یا مسئول مربوطه ایمیل کرد.

 Call Queues : 

قابلیت صف انتظار در سازمان هایی که دارای مرکز تماس هستند بسیار استفاده می گردد. استریسک هم از نوع قدیمی صف انتظار در مراکز تماس که تمام اپراتورها در یک محل جهت پاسخگویی حضور دارند پشتیبانی می نماید و هم از مرکز تماس مجازی و یا همان Virtual Call Center که نحوه عملکرد آن بدین گونه است که اپراتورها می توانند در خانه خود نشسته و پاسخگوی تماس گیرنده ها در صف انتظار باشند.

 

در استریسک الگوهای متنوعی را می توان برای نوع و نحوه اتصال به اپراتورها تعیین نمود برای مثال با ایجاد یک تماس، تمامی تلفن ها زنگ بخورد و یا بصورت اتفاقی اپراتور انتخاب گردد. همچنین می توان برای تماس گیرنده ها اولویت در نظر گرفت. بدین صورت که تماس اشخاصی که درخواست ضروری تری دارند با استفاده از مکانیسم های خاص تشخیص داده شده و اولویت بالاتری برای آنها در نظر گرفته شود.

  مرکز اورژانس سیار :
راه اندازی مرکز تماس اورژانس سیار با استفاده از GSM Modem

اطلاع رسان برای فروشگاه های اینترنتی :
قابل استفاده در فروشگاه های اینترنتی در صورتی که کسی محصول را از طریق سایت خریداری کرد، سرور استریسک از طریق پیامک یا تماس تلفنی صاحب فروشکاه اینترنتی رو از این موضوع باخبر کند.

ایستگاه رادیویی :
استفاده استریسک در کنار تجهیزات بیسیم و ارتباط استریسک با انواع ایستگاه های رادیویی

استریسک یا ساعت هوشمند :
سیستم تلفنی استریسک خود رو به ساعت هوشمند بیدار باش تبدیل کنید. شما میتونید هر روز صبح با استفاده از استریسک سر ساعت 6 صبح از خواب بیدار شوید. حتی میتونید تعریف کنید که روزهای شنبه تا پنچ شنبه ساعت 6 صبح و جمعه ها ساعت 9 صبح از طریق تماس تلفنی بیدار کنه.

سیستم اخبار و اطلاع رسانی استریسک :
شما میتونید توی استریسک تعریف کنید، که هر روز ساعت 7 صبح اطلاعات بازار بورس، ترافیک، پروازهای داخلی و خارجی و حتی آب و هوا رو براتون پخش کنه یا از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی کنه.

موزیک انتظار :
پخش موزیک انتظار بر حسب ماه های مختلف سال، برای افرادی که منتظر پاسخگویی اپراتورها میباشند.

فروش بلیت تلفنی :
قابل استفاده در پایانه های مسافربری جهت فروش و رزرو بلیط از طریق تلفن به مسافران

استریسک در بانک ها :
میتوانید یه پیغام صوتی رو برای تعداد زیادی از مشتریان ارسال کنید که اون فایل صوتی شامل تسحیلات یا بدهی های معوقه مشتریان بانک ها و ... باشد.

استریسک در بیمارستان و مراکز درمانی :
پزشک مربوطه اول هر هفته اطلاعات خودش رو توی سیستم ثبت میکنه و بیمار وقتی با سیستم تماس میگیره و دکتر مربوطه رو میگیره یه فایل صوتی برای بیمار پخش میشه که دکتر مربوطه روزهای فلان و ساعت فلان در بیمارستان یا مطب هستند و نوبت خود را طبق آن ساعت های اعلام شده رزرو کنند. 

ایمیل سرور : (Email Server)
راه اندازی ایمیل سرور برای کارکنان و کارمندان یک سازمان و یک دفتر و نهادهای مختلف دولتی و خصوصی 

راه اندازی سامانه شکایات، انتقادات، پیشنهادات، تقدیر و تشکر تلفنی

سامانه الکترونیکی شکایات، انتقادات، پیشنهادات، تقدیر و تشکر در راستای طرح تکریم ارباب رجوع و نظارت بر عملکرد بخش های یک سازمان یا ارگان جهت ارتقاء کیفیت خدمات، تسریع در امور و جلب اعتماد و رضایتمندی هموطنان معزز و مراعات سرعت، دقت، صحت در فرآیند رسیدگی و پاسخگویی به موارد مطروحه به صورت شبانه روزی (بیست و چهار ساعته و هفت روز هفته) به منظور تحقق عملی تکریم ارباب رجوع و فراهم نمودن زمینه انتقال دیدگاه ها، شکایات و پیشنهادات مردم شریف بعنوان ولی نعمت مسئولین به مدیران دستگاه های مختلف در خصوص اصلاح امور و رفع معایب و برطرف کردن ضعف عملکرد و هدایت مجموعه های تحت پوشش به سمت ارئه خدمات مناسب و مطلوب و معرفی نحوه ارائه خدمات شایسته به همه مراجعه کنندگان در حوزه های گوناگون اعم از شرکت های دولتی، خصوصی، موسسات و .... میباشد. 

سیستم مشاوره تلفنی پزشکی، اجتماعی، تحصیلی، حقوقی و روانشناسی

یکی از اساسی ترین نیاز های امروزه مردم استفاده از مشاوره تلفنی جهت ارائه خدمات مشاوره ای خود از طریق تلفن میباشد. یکی از مزیت های که این سیستم تلفنی داراست اینست که افرادی که به هر دلیلی خجالتی هستند و یا مشکلی دارند که نمیتوانند به صورت حضوری به پزشک مراجعه کنند میتوانند از طریق این سیستم تلفنی با مشاوران پزشکی ارتباط برقرار کرده و مشکل خود را بیان کنند. این سیستم تلفنی این قابلیت را هم داراست که در صورتی که مشاوران به هر دلیلی در مرکز مشاوره حضور نداشتند تماس ها رو بر روی موبایل مشاوران انتقال دهد یا اینکه حتی مشاوری که قصد دارد در منزل به ادامه مشاوره پزشکی خود بپردازد داخلی آن مشاور را به منزل یا محل مورد نظر انتقال دهد. 

روش های نصب

حالا که کمی با استریسک و ویژگی های آن آشنا شدیم و همچنین سخت افزار خود را به درستی انتخاب نموده ایم، زمان نصب و راه اندازی این سرویس می باشد. از آنجایی که گروه وسیعی از سیستم عامل ها از استریسک پشتیبانی می نمایند، ما ابتدا باید سیستم عامل خود را انتخاب وسپس نصب نماییم. 3 روش برای اینکه دارای سیستمی به همراه استریسک شویم در زیر پیشنهاد شده است:

- استفاده از بسته های ویژه ای که سیستم عامل لینوکس و استریسک را یکجا با هم دارند مانند AsteriskNOW . شما با نصب آن بر روی سیستم خود، استریسک را بصورت آماده و به همراه یک رابط گرافیکی ساده، خواهید داشت. این روش ساده ترین راه دسترسی به استریسک می باشد. لازم به ذکر است با توجه به نوع بسته ای که انتخاب می نمایید، سیستم عامل لینوکس آن نیز می تواند متفاوت باشد.

- اگر به سیستم عامل لینوکس اندکی آشنایی دارید به راحتی، خودتان می توانید ابتدا سیستم عامل مورد علاقه تان و سپس بسته های استریسک را دانلود و نصب نمایید.

- آخرین راه کامپایل کردن از روی کد منبع استریسک در یکی از انواع سیستم عامل های لینوکس می باشد که قدرت مانور بیشتری به متخصصان می دهد.
   بسياری ويژگيهای برجسته سيستم استريسک که بر پلتفرم لينوکس نصب و راه اندازی شده, در ذات از توانمنديهای سيستم عاملی لينوکس به ارمغان آورده شده اند. قابليتهاي پر قدرتی نظير Clustering و High Availability (HA) لينوکس متضمن اطمينان از صحت عملکرد (Reliability) سيستم سافت سوييچ مبتنی بر استريسک هستند. در کنار اين مطلب, امکانات افزونگی (Redundancy) سخت افزاری نظير منابع تغذيه, در کنار امکانات افزونگی شبکه کامپيوتری در قالب لينکها, تجهيزات, پروتکلها و... موجب شده اند تا استريسک اگر نه بالاتر, شانه به شانه سيستمهای TDM Based بايستد.
با اين اوصاف, استريسک راهی است به سمت ارائه خدمات نوين ارتباطی (Next Generation) در مقياسهای گوناگون SOHO, SMB, Enterprise. راهی که به يکپارچگی, نوآوری و آسانی ارائه طيف وسيعی از خدمات صوت, تصوير و داده (Unified Communications) منتهی شده و به اتحاد روشهای ارتباطی ثابت و سيار در عرصه تعاملات سازمانی (Enterprise Fixed Mobile Convergence) منتهی خواهد شد.