معرفی Port ILO

معرفی Port ILO

اگر تا به حال با سرور های شرکت HPE کار کرده باشید حتما متوجه پورتی در پشت سرور شده اید که ظاهری مشابه پورت شبکه دارد ، ولی با لیبل ILO  مشخص شده است . 

شاید برا شما این سوال پیش آمده که این پورت چیست و چه کاربردی بر روی سرور داراست . در ادامه به توزیح مختصری در باره پورت ILO سرور های HPE میپردازیم .

پورت ILO و یا Integrated lights-out Management جهت انجام کارهای مدیریتی بر روی سرور قرار داده شده . شما میتوانین با کانفیگ کردن این پورت و اختصاص دادن یک آدرس IP  به آن از طریق شبکه به سرور مورد نظر وصل شده ، کارهای مدیریتی و نظارتی بر روی سرور خود را انجام دهید .

قابلیت ILO کاملا مجزا از سیستم عامل نصب شده بر روی سرور است . و میتوان از طریق آن به بخش هایی مثل Biosسرور و مدیریت Power سرور دسترسی داشت . 

بخش ILO قابلیت های مختلفی را در اختیار مدیر سرور قرار میدهد که بخشی از این قابلیت ها به صورت رایگان و پیش فرض در اختیار همه قرار دارد و بخشی از این قابلیت ها در صورتی در فعال خواهند شد که ما لایسنس لازم برای آنها را خریداری کرده باشیم . 

قابلیت های پیش فرض و رایگان :

 

1. امکان استفاده از نسخه‌های ISO موجود در کامپیوتر شما به عنوان درایو محلی سرور (Remote Media Applet)

2. مشاهده و مرور گزارشات و رخدادهای سخت‌افزاری سرور

3. مشاهده و مرور وضعیت ماژول‌های مختلف سخت‌افزاری سرور از قبیل RAM یا CPU و...

 

قابلیت هایی که با خرید لایسنس فعال خواهند شد :

 

1. امکان استفاده از درایوهای نوری یا Floopy سخت افزاری کامپیوتر کاربر به عنوان درایورهای سرور در هنگام مدیریت

2. مدیریت از راه دور سرور یا Remote Control Console که موجب می شود کاربر در شرایطی برابر با زمانی که با موس، کیبورد و مانیتور به صورت محلی در حال کار با سرور است را در اختیار داشته باشد.

3. امکان دسترسی به صفحه گرافیکی سرور توسط چندین کاربر

4. امکان نصب سیستم‌عامل

5. انجام برخی امور مدیریتی همچون به روزرسانی Firmware، مدیریت گروه رسانه‌های مجازی، فعال‌سازی مجوز یک گروه و مدیریت کنسول ضبط و پخش سرور

 

بعد از اختصاص دادن آدرس IP مد نظر به ILO ،‌ میتوانیم از طریق مرورگر سیستم خود به بخش ILO سرور خود متصل شیم . برای وارد شدن به این بخش در ابتدا میبایست UserName و Password لازمه را وارد کنیم . که این User و Pass بر روی بدنه ی سرور چسبانده شده است .