معرفی JBOD بر روی استوریج ها

رید کردن بر روی سرور HP

معرفی  JBOD بر روی استوریج ها :

گاهی ممکن است برروی یک سرور ، استوریج و یا ENCLOSURE تعدادی درایو ذخیره سازی اطلاعات وجود داشته باشد که شما نمیخواهید طبق روال معمول آنها را باهم RAID کنید و فقط میخواهید از آنها تحت عنوان یک LOGICAL DRIVE استفاده کنید ویا فرض کنید تعداد درایو با ظرفیت ها و برند های مختلف وجود دارد که انها با یکدیگر هم خوانی ندارند ولی شما می خواهید از این درایوها تحت عنوان یک LOGICL DRIVE استفاده کنید در این موقع می توانید از تکنولوژی JBOD استفاده کنید.

JBOD مخفف شده ی JUST A BUNCH OF DRIVES است که بعد از تبدیل شدن درایوها به یک JBOD آنها را همانند یک LOGICAL DRIVE نمایش می دهد.

در چنین موقعیتی که تعدادی هارد ها را تحت عنوان JBOD تعریف کرده ایم برخلاف زمانی که RAID کرده ایم هیچ ارتباطی میان اطلاعات درون این هاردها با یکدیگر وجود ندارد.

روش ذخیره شدن اطلاعات برروی هارد های یک  JBOD بدین گونه است که اطلاعات به ترتیب بر روی این درایو ها دخیره می شوند و بعد از پرشدن درایو اولی اطلاعات برروی درایو دومی و به همین ترتیب برروی این درایو ها دخیره می شوند.

درهنگام استفاده از JBOD هیچ گونه FOULTELORANCE بر روی این درایوها ذخیره نشده است ودر صورتی که درمورد درایوهای این JBOD اختلالی ایجاد شود اطلاعات دخیره شده بر روی آن درایو از دسترس خارج خواهد شد . ولی درمقابل مزیتی که JBOD نسبت به RAID دارد این است که از تمامی ظرفیت مربوط به درایوها استفاده می شود و هیچ گونه ظرفیتی از درایو ها از دست نخواهد رفت.

مفهوم JBOD برروی ویندوز تحت عنوان SPANNED VOLUME ودر سیستم عامل های LINUX به عنوان LVM شناخته می شود.