سرور مناسب دوربین مداربسته

یاقوت سرخ » سرور اچ پی (HP) » کاربری سرور » سرور مناسب دوربین مداربسته

نمایش 1–16 از 40 نتیجه

HPE DL380 G11 4410Y 32GB 12LFF MR416i-o 2x4TB HDD 2x1000W RPS LA Server P75344-DM5

1,300,000,000 تومان
  • پردازنده: 1x Intel Xeon Silver 4410Y (2.0GHz, 12-core, 150W)
  • مقدار حافظه رم: 32GB DDR5
  • اسلات‌های رم: پشتیبانی تا 32 اسلات (ظرفیت نهایی تا چند ترابایت بسته به نوع ماژول‌ها)
  • درایوها: 2x 4TB LFF HDD (قابل ارتقاء تا 12 عدد درایو LFF)
  • کنترلر رید : HPE Smart Array MR416i-o (RAID سخت‌افزاری)
  • اسلات‌های ذخیره‌سازی: 12LFF (12 عدد درایو Large Form Factor)
  • منبع تغذیه: 2x 1000W HPE RPS (Redundant Power Supply)
  • قابلیت ارتقاء: پشتیبانی از گسترش منابع پردازشی، حافظه و ذخیره‌سازی
  • کارت شبکه: یکپارچه با پشتیبانی از پورت‌های شبکه 1Gb/10Gb بسته به کانفیگ
  • مدیریت و مانیتورینگ: HPE iLO 6 برای مدیریت از راه دور

HPE DL380 G11 4410Y 32GB DR 12LFF MR416i-o 2x4TB HDD 2x800W RPS BR Server P74295-205

1,500,000,000 تومان
  • مدل سرور: HPE ProLiant DL380 Gen11
  • پردازنده: 1x Intel Xeon Silver 4410Y (2.0GHz, 12-core, 150W)
  • حافظه RAM: 32GB DDR5 RDIMM (قابل ارتقاء تا چند ترابایت)
  • نوع درایو: 12Bay LFF (Large Form Factor) – پشتیبانی از هاردهای 3.5 اینچ
  • رِید کنترلر: HPE Smart Array MR416i-a (RAID پیشرفته با پشتیبانی از NVMe/SAS/SATA)
  • هارد دیسک نصب‌شده: 2x 4TB LFF Enterprise HDD
  • منبع تغذیه: 2x 800W Platinum Hot-Plug Power Supply (Redundant)
  • کارت شبکه: دارای 4 پورت 1GbE تعبیه‌شده روی مادربرد
  • مدیریت: HPE iLO 6 – مدیریت از راه دور و مانیتورینگ پیشرفته
  • قابلیت ارتقاء: مناسب برای مجازی‌سازی، دیتابیس، و بارهای کاری سنگین

HPE DL385 G11 8LFF CTO Server P53925-B21

Call for Price
  • پشتیبانی از پردازنده‌های AMD EPYC سری 9004
    قابلیت نصب یک یا دو پردازنده نسل چهارم AMD EPYC با معماری “Zen 4”.
  • پشتیبانی از حداکثر 6 ترابایت حافظه DDR5
    دارای 24 اسلات DIMM با قابلیت پشتیبانی از رم‌های DDR5 با فرکانس بالا و عملکرد پایدار.
  • پشتیبانی از 8 درایو LFF (3.5 اینچی)
    مناسب برای ذخیره‌سازی با ظرفیت بالا با امکان نصب هاردهای SATA یا SAS.
  • دارای کنترلر ذخیره‌سازی HPE Smart Array (اختیاری)
    پشتیبانی از کنترلرهای نسل جدید سری P5xx برای RAID و امنیت داده‌ها.
  • دارای 3 اسلات PCIe Gen5
    امکان توسعه کارت‌های شبکه، استوریج یا گرافیکی با پهنای باند بالا.
  • قابلیت نصب دو منبع تغذیه (Redundant Power Supply)
    پشتیبانی از پاورهای HPE Flexible Slot با توان‌های متنوع برای افزونگی و پایداری.
  • مدیریت هوشمند با HPE iLO 6
    امکان مانیتورینگ، کنترل و به‌روزرسانی سرور از راه دور با جدیدترین نسخه iLO.
  • طراحی مناسب برای رک‌های استاندارد 2U
    مناسب برای دیتاسنترهایی با فضای محدود و نیاز به تراکم بالا.

HPE MicroServer G11 G7400 VROC 4LFF-NHP 180W Ext PS Compute Module Server P68819-371

Call for Price
  • پردازنده نسل 11 Intel Xeon G7400
  • پشتیبانی از 4 اسلات هارد 3.5 اینچی LFF Non-Hot Plug
  • منبع تغذیه خارجی 180 وات با مصرف بهینه
  • قابلیت Virtual RAID on CPU (VROC) برای مدیریت ذخیره‌سازی
  • طراحی Mini Tower مناسب فضای کوچک و دفاتر
  • ماژول کامپیوتری پیشرفته با قابلیت توسعه‌پذیری بالا
  • پشتیبانی از رم DDR4 ECC با ظرفیت بالا
  • مناسب برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط
  • مدیریت از راه دور با HPE iLO
  • گارانتی معتبر و اصالت کالا توسط شبکه گستران یاقوت سرخ

خرید سرور HPE ProLiant DL20 Gen11 6333P 32GB (P85476-205)

Call for Price
  • پارت‌نامبر: P85476-205
  • مدل سرور: HPE ProLiant DL20 Gen11
  • نسل سرور: Gen11
  • فرم‌فکتور: Rackmount 1U
  • تعداد اسلات پردازنده: ۱
  • نوع پردازنده قابل پشتیبانی: Intel Xeon 6300 Series و Intel Xeon E-2400 Series
  • مدل و تعداد پردازنده نصب شده: Intel Xeon 6333P (6 Cores 3.1GHz 18MB L3 Cache 65W)

سرور HPE DL360 Gen12 6505P 64GB 4LFF (P90001‑005)

Call for Price
  • پارت‌نامبر: P90001-005
  • مدل سرور: HPE ProLiant Compute DL360 Gen12
  • نسل سرور: Gen12
  • فرم‌فکتور: Rack 1U
  • تعداد اسلات پردازنده: 2
  • نوع پردازنده قابل پشتیبانی: Intel Xeon 6 processors (6500P/6700P Series)
  • مدل و تعداد پردازنده نصب شده: Intel Xeon 6505P (12 Cores 2.20GHz 48MB L3 Cache 150W)

سرور HPE DL380 G11 4410Y 1P 32GB-R NC 12LFF 800W P52562-291

1,300,000,000 تومان
  • پارت نامبر سرور اچ پی : P52535-B21
  • تعداد اسلات پردازنده : 2 عدد
  • تعداد اسلات مموری : 32 عدد
  • تعداد یونیت اشغالی بعد نصب در رک : 2 یونیت
  • تعداد پاور قابل پشتیبانی : 2 عدد
  • تعداد درایو های قابل پشتیانی : 24 درایو SFF

سرور HPE DL380 G11 4410Y 1P 32GB-R NC 12LFF 800W P52562-421

1,300,000,000 تومان
  • پارت نامبر سرور اچ پی : P52535-B21
  • تعداد اسلات پردازنده : 2 عدد
  • تعداد اسلات مموری : 32 عدد
  • تعداد یونیت اشغالی بعد نصب در رک : 2 یونیت
  • تعداد پاور قابل پشتیبانی : 2 عدد
  • تعداد درایو های قابل پشتیانی : 24 درایو SFF

سرور HPE DL380 G11 4410Y 1P 32GB-R NC 12LFF 800W P52562-B21

1,300,000,000 تومان
  • پارت نامبر سرور اچ پی : P52535-B21
  • تعداد اسلات پردازنده : 2 عدد
  • تعداد اسلات مموری : 32 عدد
  • تعداد یونیت اشغالی بعد نصب در رک : 2 یونیت
  • تعداد پاور قابل پشتیبانی : 2 عدد
  • تعداد درایو های قابل پشتیانی : 24 درایو SFF

سرور HPE DL380 Gen12 6505P 32GB 12LFF (P89248‑DM5)

Call for Price
  • پارت‌نامبر: P89248-DM5
  • مدل سرور: HPE ProLiant Compute DL380 Gen12
  • نسل سرور: Gen12
  • فرم‌فکتور: Rack 2U
  • تعداد اسلات پردازنده: 2
  • نوع پردازنده قابل پشتیبانی: Intel Xeon 6 processors
  • مدل و تعداد پردازنده نصب شده: Intel Xeon 6505P (12 Cores 2.20GHz 48MB L3 Cache 150W) 

سرور HPE DL380 Gen12 6505P 32GB 12LFF P89230‑205

Call for Price
  • پارت‌نامبر: P89230-205
  • مدل سرور: HPE ProLiant Compute DL380 Gen12
  • نسل سرور: Gen12
  • فرم‌فکتور: Rack 2U
  • تعداد اسلات پردازنده: 2
  • نوع پردازنده قابل پشتیبانی: Intel Xeon 6 processors
  • مدل و تعداد پردازنده نصب شده: Intel Xeon 6505P (12 Cores 2.20GHz 48MB L3 Cache 150W)

سرور HPE DL380 Gen12 6505P 64GB 12LFF (P89962‑425)

Call for Price
  • پارت‌نامبر: P89962-425
  • مدل سرور: HPE ProLiant Compute DL380 Gen12
  • نسل سرور: Gen12
  • فرم‌فکتور: Rack 2U
  • تعداد اسلات پردازنده: 2
  • نوع پردازنده قابل پشتیبانی: Intel Xeon 6 processors
  • مدل و تعداد پردازنده نصب شده: Intel Xeon 6505P (12 Cores 2.20GHz 48MB L3 Cache 150W)

سرور HPE DL380 Gen12 6505P 64GB 12LFF (P89993‑005)

Call for Price
  • پارت‌نامبر: P89993-005
  • مدل سرور: HPE ProLiant Compute DL380 Gen12
  • نسل سرور: Gen12
  • فرم‌فکتور: Rack 2U
  • تعداد اسلات پردازنده: 2
  • نوع پردازنده قابل پشتیبانی: Intel Xeon 6 processors
  • مدل و تعداد پردازنده نصب شده: Intel Xeon 6505P (12 Cores 2.20GHz 48MB L3 Cache 150W)

سرور HPE DL380 Gen12 6505P 64GB 12LFF P89240‑D65

Call for Price
  • پارت‌نامبر: P89240-D65
  • مدل سرور: HPE ProLiant Compute DL380 Gen12
  • نسل سرور: Gen12
  • فرم‌فکتور: Rack 2U
  • تعداد اسلات پردازنده: 2
  • نوع پردازنده قابل پشتیبانی: Intel Xeon 6 processors
  • مدل و تعداد پردازنده نصب شده: Intel Xeon 6505P (12 Cores 2.20GHz 48MB L3 Cache 150W)

سرور دوربین مداربسته چیست و چه تفاوتی با NVR دارد؟

سرور دوربین مداربسته یک سرور فیزیکی یا مجازی است که وظیفه دریافت، پردازش، ذخیره‌سازی و مدیریت تصاویر دوربین‌های تحت شبکه (IP Camera) را بر عهده دارد و معمولاً در پروژه‌های حرفه‌ای، سازمانی و مقیاس بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخلاف دستگاه NVR که یک راهکار اختصاصی برای ضبط و بازپخش تصاویر است و معمولاً امکانات محدودی در زمینه پردازش و توسعه دارد، سرورهای نظارت تصویری امکان اجرای نرم‌افزارهای مدیریت ویدئو (VMS)، تحلیل هوشمند تصاویر، تشخیص چهره، پلاک‌خوانی، ذخیره‌سازی با ظرفیت بسیار بالا و مدیریت همزمان صدها دوربین را فراهم می‌کنند. به همین دلیل NVR بیشتر برای پروژه‌های کوچک و متوسط مناسب است، اما در پروژه‌های گسترده مانند کارخانه‌ها، مراکز تجاری، شهرک‌های صنعتی، سازمان‌ها و مراکز امنیتی، استفاده از سرور دوربین مداربسته به دلیل مقیاس‌پذیری، قدرت پردازش و قابلیت ارتقاء بالاتر، انتخاب حرفه‌ای‌تری محسوب می‌شود.

آیا برای دوربین مداربسته به سرور نیاز داریم؟

لزومی ندارد همیشه برای دوربین مداربسته سرور داشته باشید؛ نیاز یا عدم نیاز به سرور به مقیاس پروژه و امکانات مورد انتظار بستگی دارد.

برای پروژه‌های کوچک

معمولاً نیازی به سرور نیست

در خانه، مغازه یا دفتر کوچک، معمولاً یک NVR (Network Video Recorder) کافی است. NVR تصاویر دوربین‌های IP را دریافت، ضبط و ذخیره می‌کند و هزینه و پیچیدگی کمتری دارد.

مناسب برای

  1. تعداد کم دوربین (مثلاً 4 تا 32 عدد)

  2. ذخیره‌سازی چند روز تا چند هفته

  3. نیازهای ساده مانند مشاهده زنده، بازپخش و ضبط

برای پروژه‌های بزرگ و حرفه‌ای

استفاده از سرور منطقی‌تر است

در پروژه‌های سازمانی، صنعتی یا شهری، سرور مزایای مهمی نسبت به NVR دارد:

  1. پشتیبانی از تعداد زیاد دوربین‌ها (ده‌ها تا صدها دوربین)

  2. ذخیره‌سازی طولانی‌مدت با ظرفیت بسیار بالا

  3. اجرای نرم‌افزارهای VMS مانند Milestone یا Genetec

  4. تحلیل هوشمند تصویر (تشخیص چهره، پلاک‌خوانی، آنالیتیکس)

  5. قابلیت ارتقاء پردازنده، رم و هارد

  6. پایداری و افزونگی (RAID، پاور اضافه، مدیریت از راه دور)

معمولاً در این موارد سرور توصیه می‌شود

  1. بیش از 64–100 دوربین

  2. ویدئوهای 4K و نرخ فریم بالا

  3. نگهداری تصاویر برای چند ماه

  4. نیاز به آنالیتیکس و هوش مصنوعی

  5. محیط‌های حساس مانند کارخانه، بانک، مرکز تجاری یا سازمان دولتی

مزایای استفاده از سرور در پروژه‌های نظارت تصویری

استفاده از سرور در پروژه‌های نظارت تصویری، یک زیرساخت حرفه‌ای و قابل‌اعتماد برای مدیریت حجم بالای داده‌های ویدئویی فراهم می‌کند و نقش کلیدی در افزایش امنیت، پایداری و مقیاس‌پذیری سیستم‌های دوربین مداربسته دارد. برخلاف سیستم‌های محدود NVR، سرورهای قدرتمند (به‌ویژه سرورهای اچ‌پی) امکان پردازش هم‌زمان چندین استریم ویدیویی با کیفیت بالا را فراهم کرده و با بهره‌گیری از هاردهای Enterprise، ریدبندی پیشرفته (RAID) و پردازنده‌های چند هسته‌ای، از از دست رفتن اطلاعات جلوگیری می‌کنند. همچنین این سرورها قابلیت ذخیره‌سازی بلندمدت، مدیریت متمرکز چندین سایت، دسترسی از راه دور و یکپارچه‌سازی با نرم‌افزارهای هوشمند تحلیل تصویر را ارائه می‌دهند که برای پروژه‌های سازمانی، صنعتی و شهری یک مزیت حیاتی محسوب می‌شود. در نتیجه، استفاده از سرور در سیستم‌های CCTV نه‌تنها امنیت داده‌ها را افزایش می‌دهد بلکه هزینه‌های نگهداری را در بلندمدت کاهش داده و انعطاف‌پذیری سیستم را برای توسعه‌های آینده تضمین می‌کند؛ به همین دلیل انتخاب سرورهای تخصصی در این حوزه یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه برای پروژه‌های نظارتی محسوب می‌شود. برای انتخاب و خرید سرور مناسب دوربین مداربسته، می‌توانید از مشاوره تخصصی یاقوت سرخ، مرکز تخصصی سرور استفاده کنید تا بهترین کانفیگ متناسب با نیاز پروژه خود را دریافت کنید.

مهم‌ترین معیارهای انتخاب سرور مناسب دوربین مداربسته

انتخاب سرور مناسب برای پروژه‌های نظارت تصویری نیازمند بررسی چند معیار کلیدی است که مستقیماً روی عملکرد، پایداری و ظرفیت سیستم تأثیر می‌گذارند. مهم‌ترین نکته این است که سرور باید بتواند حجم بالای داده‌های ویدئویی را بدون افت کیفیت یا ایجاد تأخیر پردازش و ذخیره‌سازی کند، بنابراین عواملی مانند تعداد دوربین‌ها، کیفیت تصویر، مدت زمان نگهداری آرشیو و نوع نرم‌افزار مدیریت تصاویر (VMS) باید به‌صورت دقیق محاسبه و متناسب با نیاز پروژه انتخاب شوند. هرچه مقیاس پروژه بزرگ‌تر باشد، نیاز به پردازنده قوی‌تر، ظرفیت ذخیره‌سازی بالاتر و معماری RAID پیشرفته‌تر نیز بیشتر خواهد بود.

تعداد دوربین‌ها

یکی از مهم‌ترین معیارها، تعداد دوربین‌های متصل به سیستم است. هر دوربین به‌صورت مداوم داده تولید می‌کند و سرور باید توان پردازش هم‌زمان تمام این استریم‌ها را داشته باشد. افزایش تعداد دوربین‌ها به معنای نیاز به CPU قوی‌تر، RAM بیشتر و پهنای باند شبکه بالاتر است.

کیفیت تصاویر (Full HD، 4K و …)

کیفیت تصویر مستقیماً روی حجم داده تأثیر می‌گذارد. دوربین‌های Full HD نسبت به 4K یا 8K داده کمتری تولید می‌کنند، اما با افزایش رزولوشن، فشار پردازشی و نیاز به فضای ذخیره‌سازی به‌طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. بنابراین سرور باید متناسب با سطح کیفیت تصاویر انتخاب شود تا از افت فریم یا لگ جلوگیری شود.

مدت زمان نگهداری تصاویر

مدت زمان آرشیو تصاویر تعیین‌کننده ظرفیت هاردها و نوع RAID مورد استفاده در سرور است. هرچه نیاز به نگهداری طولانی‌تر باشد، باید از دیسک‌های با ظرفیت بالا و ساختار ذخیره‌سازی مقیاس‌پذیر استفاده شود تا اطلاعات بدون ریسک حذف یا overwrite ذخیره شوند.

نرم‌افزار مدیریت تصاویر (VMS)

نرم‌افزار VMS نقش مغز سیستم را دارد و وظیفه مدیریت، ضبط، پخش و تحلیل تصاویر را بر عهده می‌گیرد. انتخاب یک VMS سازگار و بهینه با سخت‌افزار سرور باعث افزایش پایداری سیستم، بهبود عملکرد جستجو در آرشیو و امکان استفاده از قابلیت‌هایی مثل تشخیص حرکت و تحلیل هوشمند تصویر می‌شود.

محاسبه فضای ذخیره‌سازی مورد نیاز برای ضبط تصاویر

محاسبه فضای ذخیره‌سازی مورد نیاز در یک سرور CCTV یا سرور نظارت تصویری (Video Surveillance Server) یکی از مهم‌ترین مراحل طراحی زیرساخت است که مستقیماً به تعداد دوربین‌ها، کیفیت تصویر، فشرده‌سازی (Codec)، نرخ فریم و مدت زمان نگهداری بستگی دارد. در واقع برای یک سرور ذخیره‌سازی تصاویر یا سرور ضبط تصاویر باید ابتدا حجم تولیدی هر دوربین در هر ساعت/روز محاسبه شود (مثلاً بر اساس بیت‌ریت)، سپس در تعداد دوربین‌ها و مدت آرشیو ضرب گردد تا ظرفیت نهایی سرور NVR یا VMS Server مشخص شود؛ به‌عنوان مثال دوربین‌های 1080p نسبت به 4K حجم بسیار کمتری تولید می‌کنند، اما در پروژه‌های حرفه‌ای سرور مانیتورینگ تصویری و سرور انتقال تصاویر معمولاً باید برای رشد آینده نیز 20 تا 30 درصد فضای اضافه در نظر گرفت. در نتیجه فرمول کلی به این شکل است: (بیت‌ریت هر دوربین × تعداد دوربین‌ها × 86400 ثانیه × روزهای نگهداری) ÷ 8، که خروجی آن نیاز تقریبی فضای ذخیره‌سازی برای یک سرور ضبط تصاویر یا سرور NVR خواهد بود و مبنای انتخاب هاردهای Enterprise و RAID مناسب در طراحی سرورهای برند HP محسوب می‌شود.

چه مشخصات سخت‌افزاری برای سرور CCTV اهمیت دارد؟

در انتخاب و طراحی یک سرور CCTV یا سرور نظارت تصویری (Video Surveillance Server)، چهار بخش سخت‌افزاری نقش حیاتی در پایداری، سرعت پردازش و قابلیت ذخیره‌سازی دارند. هرچه مقیاس پروژه بزرگ‌تر باشد (تعداد دوربین بیشتر یا کیفیت بالاتر)، نیاز به سخت‌افزار قدرتمندتر برای سرور ذخیره‌سازی تصاویر و سرور ضبط تصاویر نیز افزایش پیدا می‌کند. در ادامه مهم‌ترین اجزا را بررسی می‌کنیم:


پردازنده (CPU) در سرور نظارت تصویری

پردازنده قلب اصلی سرور NVR و VMS Server است و وظیفه پردازش هم‌زمان استریم‌های ویدئویی را بر عهده دارد.

  • تعداد هسته بالا (Multi-Core) برای پردازش هم‌زمان چندین دوربین
  • فرکانس مناسب برای کاهش تاخیر در سرور مانیتورینگ تصویری
  • پشتیبانی از پردازش سخت‌افزاری و فشرده‌سازی ویدئو (H.264 / H.265)
  • مناسب برای پروژه‌های سنگین در سرور انتقال تصاویر

📌 نتیجه: هرچه تعداد دوربین‌ها بیشتر باشد، CPU قوی‌تر ضروری‌تر است.


رم (RAM) در سرور CCTV

رم نقش مهمی در پایداری و سرعت عملکرد سرور ضبط تصاویر دارد.

  • حداقل 16GB برای پروژه‌های کوچک
  • 32GB تا 128GB برای پروژه‌های متوسط و سازمانی
  • کمک به پردازش سریع VMS و جلوگیری از لگ در نمایش تصاویر
  • افزایش کارایی در جستجو و بازپخش آرشیو

📌 نتیجه: RAM بیشتر = عملکرد روان‌تر در سرور نظارت تصویری


هارد و RAID در سرور ذخیره‌سازی تصاویر

مهم‌ترین بخش در طراحی یک سرور ذخیره‌سازی تصاویر، سیستم ذخیره‌سازی است.

  • استفاده از هاردهای Enterprise مخصوص 24/7
  • ظرفیت بالا متناسب با مدت آرشیو
  • استفاده از RAID (RAID 5 / RAID 6 / RAID 10) برای امنیت داده‌ها
  • جلوگیری از حذف یا خرابی تصاویر در سرور CCTV

📌 نتیجه: بدون RAID مناسب، امنیت آرشیو در خطر است.


کارت شبکه (NIC) در سرور NVR

کارت شبکه تعیین‌کننده سرعت انتقال تصاویر در سرور انتقال تصاویر است.

  • حداقل 1GbE برای پروژه‌های کوچک
  • 10GbE برای پروژه‌های حرفه‌ای و سازمانی
  • کاهش تأخیر در ارسال و دریافت استریم‌ها
  • اهمیت بالا در سیستم‌های چندسایتی سرور مانیتورینگ تصویری

📌 نتیجه: شبکه ضعیف = افت کیفیت و تأخیر در تصویر

بهترین سرورهای HP برای دوربین مداربسته

انتخاب بهترین سرور HP برای دوربین مداربسته یا همان سرور CCTV / سرور نظارت تصویری (Video Surveillance Server) کاملاً به مقیاس پروژه و حجم پردازش مورد نیاز بستگی دارد؛ در پروژه‌های کوچک معمولاً سرورهای HP سری DL380 یا ML350 با کانفیگ سبک‌تر به‌عنوان یک سرور ضبط تصاویر یا سرور NVR برای تا حدود 32 دوربین کافی هستند، در حالی که در پروژه‌های متوسط (32 تا 128 دوربین) استفاده از مدل‌های قدرتمندتر رکمونت با CPU چند‌هسته‌ای، رم بالا و RAID پیشرفته برای سرور ذخیره‌سازی تصاویر و VMS Server توصیه می‌شود؛ در پروژه‌های بزرگ و سازمانی نیز معماری‌های چند سروری و سرور مانیتورینگ تصویری با ظرفیت ذخیره‌سازی گسترده و کارت شبکه 10GbE برای مدیریت هم‌زمان حجم بالای داده‌ها ضروری است. از نظر فرم‌فکتور، سرورهای رکمونت برای دیتاسنترها و اتاق‌های مانیتورینگ انتخاب استاندارد هستند، در حالی که سرورهای تاور بیشتر برای پروژه‌های کوچک و محیط‌های محدود کاربرد دارند. همچنین انتخاب بین سرور استوک یا نو به بودجه و سطح حساسیت پروژه بستگی دارد؛ سرورهای استوک HP معمولاً از نظر اقتصادی بسیار به‌صرفه هستند و در بسیاری از پروژه‌های سرور انتقال تصاویر کاملاً پاسخ‌گو هستند، اما در پروژه‌های حیاتی و 24/7، استفاده از سرور نو با گارانتی کامل گزینه مطمئن‌تری محسوب می‌شود.

سرور HP مناسب پروژه‌های کوچک نظارت تصویری (تا 32 دوربین)

برای پروژه‌های کوچک نظارت تصویری تا حدود 32 دوربین، انتخاب یک سرور HP برای دوربین مداربسته باید بر اساس سادگی، پایداری و هزینه‌به‌صرفه بودن انجام شود؛ در این سطح معمولاً یک سرور CCTV یا سرور نظارت تصویری (Video Surveillance Server) تک‌پردازنده مانند مدل‌های HP ProLiant DL360 یا ML350 با کانفیگ سبک، به‌عنوان سرور ضبط تصاویر یا سرور NVR کاملاً پاسخ‌گو است. این نوع سرور ذخیره‌سازی تصاویر معمولاً با 8 تا 16 هسته CPU، حداقل 16 تا 32 گیگابایت RAM و چند هارد Enterprise با RAID 5 یا RAID 10، توان مدیریت روان استریم‌ها و آرشیو تصاویر را فراهم می‌کند. در چنین پروژه‌هایی استفاده از VMS Server سبک و بهینه اهمیت زیادی دارد تا فشار پردازشی روی سیستم کاهش یابد و عملکرد سرور مانیتورینگ تصویری پایدار بماند. همچنین برای مدیریت بهتر شبکه و جلوگیری از تأخیر در سرور انتقال تصاویر، استفاده از کارت شبکه گیگابیتی با کیفیت توصیه می‌شود. در مجموع، این رده سرورها بهترین انتخاب برای کسب‌وکارهای کوچک، فروشگاه‌ها و دفاتر اداری هستند که به یک زیرساخت قابل اعتماد و اقتصادی برای سیستم‌های امنیتی نیاز دارند.

سرور برای پروژه‌های متوسط نظارت تصویری (32 تا 128 دوربین)

در پروژه‌های متوسط نظارت تصویری با حدود 32 تا 128 دوربین، انتخاب یک سرور HP برای دوربین مداربسته باید بر پایه توان پردازشی بالا، پایداری 24/7 و قابلیت توسعه انجام شود؛ در این سطح معمولاً از سرور CCTV یا سرور نظارت تصویری (Video Surveillance Server) رکمونت سری HP ProLiant DL380 یا DL560 استفاده می‌شود که به‌عنوان یک سرور ضبط تصاویر و سرور NVR قادر به مدیریت هم‌زمان چندین استریم Full HD و 4K هستند. در این سناریو، یک سرور ذخیره‌سازی تصاویر حرفه‌ای با پردازنده‌های چند‌هسته‌ای (Xeon Scalable)، رم 64 تا 256 گیگابایت و معماری RAID 5/6/10 ضروری است تا هم سرعت پردازش در VMS Server حفظ شود و هم امنیت داده‌ها در آرشیو طولانی‌مدت تضمین گردد. همچنین در این سطح، استفاده از کارت شبکه 10GbE برای سرور مانیتورینگ تصویری و سرور انتقال تصاویر اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا حجم بالای استریم‌ها نیاز به پهنای باند پایدار دارد. در مجموع، این رده سرورها مناسب سازمان‌ها، کارخانه‌ها و پروژه‌های امنیتی گسترده است که به یک زیرساخت قابل اعتماد، قابل ارتقا و بدون توقف برای سیستم‌های نظارتی نیاز دارند.

سرور HP برای پروژه‌های بزرگ و سازمانی

در پروژه‌های بزرگ و سازمانی با صدها دوربین، انتخاب یک سرور HP برای دوربین مداربسته باید بر پایه معماری مقیاس‌پذیر، تحمل خطا (High Availability) و توان پردازش بسیار بالا انجام شود؛ در این سطح معمولاً از چندین سرور CCTV به‌صورت کلاستر یا معماری توزیع‌شده استفاده می‌شود که نقش سرور نظارت تصویری (Video Surveillance Server)، سرور ضبط تصاویر و سرور NVR را به‌صورت هم‌زمان در چند نود مختلف اجرا می‌کنند. در چنین زیرساختی، سرورهای رده‌بالای HP ProLiant مانند DL380 / DL560 / Synergy با پردازنده‌های Xeon Scalable چند‌هسته‌ای، رم‌های 256GB تا چند ترابایت و آرایه‌های پیشرفته RAID 6/10 یا حتی HPE Storage جداگانه برای سرور ذخیره‌سازی تصاویر استفاده می‌شوند تا حجم بسیار بالای داده‌های ویدئویی بدون افت عملکرد مدیریت شود. همچنین برای عملکرد پایدار VMS Server و کاهش تأخیر در سرور مانیتورینگ تصویری و سرور انتقال تصاویر, استفاده از شبکه 10GbE یا 25GbE، سوئیچ‌های حرفه‌ای و معماری Redundant کاملاً ضروری است. این سطح از طراحی معمولاً در پروژه‌های شهری، فرودگاهی، بانکی و صنعتی استفاده می‌شود که نیاز به امنیت بالا، آرشیو بلندمدت و دسترسی هم‌زمان چندین کاربر به تصاویر دارند.

مقایسه سرور رکمونت و تاور برای سیستم‌های نظارتی

در انتخاب زیرساخت برای سرور CCTV و سرور نظارت تصویری (Video Surveillance Server)، یکی از تصمیم‌های مهم، انتخاب بین سرورهای رکمونت و تاور است. این انتخاب مستقیماً روی مقیاس‌پذیری، مدیریت فضا، هزینه و پایداری سرور ضبط تصاویر و سرور ذخیره‌سازی تصاویر تأثیر می‌گذارد. به‌طور کلی، سرورهای رکمونت برای پروژه‌های حرفه‌ای و سازمانی مناسب‌تر هستند، در حالی که سرورهای تاور بیشتر در پروژه‌های کوچک یا مستقل به‌عنوان یک سرور NVR یا VMS Server ساده استفاده می‌شوند.

ویژگی سرور رکمونت (Rackmount) سرور تاور (Tower)
کاربرد اصلی پروژه‌های متوسط تا بزرگ و سازمانی پروژه‌های کوچک و مستقل
مقیاس‌پذیری بسیار بالا (قابل توسعه در رک و کلاستر) محدود
فضای نصب نیاز به رک استاندارد مستقل، بدون رک
کارایی در CCTV مناسب برای حجم بالای دوربین مناسب تا حدود 32 دوربین
مدیریت حرارت بهینه برای دیتاسنتر مناسب محیط اداری
قابلیت ارتقا بسیار بالا (CPU، RAM، RAID) محدودتر
پایداری 24/7 بسیار بالا برای سرور مانیتورینگ تصویری متوسط تا خوب
هزینه زیرساخت بالاتر (نیاز به رک و تجهیزات) اقتصادی‌تر
کاربرد در VMS Server عالی برای پردازش سنگین و چند کاربره مناسب سیستم‌های سبک
کاربرد در سرور انتقال تصاویر بسیار پایدار و سریع محدودتر در شبکه‌های سنگین

خرید سرور رکمونت

اگر پروژه شما در سطح حرفه‌ای یا سازمانی است و به یک زیرساخت پایدار برای سرور نظارت تصویری، آرشیو طولانی‌مدت و مدیریت تعداد زیاد دوربین نیاز دارید، سرورهای رکمونت بهترین انتخاب برای سرور CCTV هستند. اما اگر پروژه کوچک‌تر است (مثل فروشگاه، دفتر یا ساختمان کوچک)، خرید سرور تاور می‌توانند به‌عنوان یک سرور ضبط تصاویر یا سرور NVR گزینه‌ای اقتصادی و ساده باشند.

سرور استوک یا سرور نو؛ کدام گزینه برای CCTV مناسب‌تر است؟

در انتخاب زیرساخت برای سرور CCTV و سرور نظارت تصویری (Video Surveillance Server)، تصمیم بین سرور نو یا استوک تأثیر مستقیم روی هزینه، ریسک خرابی و پایداری سرور ضبط تصاویر و سرور ذخیره‌سازی تصاویر دارد. هر دو گزینه می‌توانند برای سرور NVR و VMS Server مناسب باشند، اما انتخاب درست کاملاً به حساسیت پروژه، بودجه و سطح امنیت مورد انتظار بستگی دارد. سرورهای نو معمولاً برای پروژه‌های حیاتی و سازمانی که نیاز به 24/7 بدون توقف دارند انتخاب ایده‌آل‌تری هستند، در حالی که سرور استوک HP به دلیل قیمت بسیار اقتصادی، در بسیاری از پروژه‌های متوسط و حتی سنگین به‌عنوان سرور مانیتورینگ تصویری یا سرور انتقال تصاویر استفاده می‌شوند و در صورت انتخاب درست، کارایی بسیار خوبی ارائه می‌دهند.