تاریخ امروز : 1402/12/2

ماژول های فیبرنوری و انواع دسته بندی آنها

انواع ماژول های فیبرنوری سرور اچ پی چیست؟

در این مقاله باید ابتدا به سوال ماژول فیبرنوری چیست پاسخ دهیم تا در ادامه به توضیح انواع ماژول های فیبرنوری بپردازیم. ماژول فیبر نوری یا به انگلیسی Fiber Optic Module یک قطعه الکترونیکی است که برای اتصال کابل فیبر نوری به دستگاه‌های الکترونیکی مانند روترها، سوییچ‌ها و سرورها استفاده می‌شود. ماژول فیبر نوری در واقع برای انتقال داده‌ها از طریق نور به کار می‌رود و برای جابجایی اطلاعات با سرعت بالا و فاصله طولانی مناسب است. SFP ها یک نوع از ماژول های فیبرنوری هستند. نا م SFP مخفف Small Form-factor Pluggable است. این ماژول‌ها جزء ماژول‌های فیبرنوری از نوع (Transceiver) داده ها را به نور تبدیل کرده و از طریق کابل فیبرنوری انها را منتقل میکند. این ماژول‌ها دارای اندازه کوچک و قابلیت hot-swap بوده و به راحتی قابل جایگزینی هستند. SFPبه دلیل ابعاد کوچک و پشتیبانی از استاندارد های مختلف، به ویژه استاندارد‌های Ethernet، Fibre Channel، SONET/SDH و InfiniBand، در شبکه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ماژول‌ها به دو صورت فیبر نوری تک حالته و چندحالته و در سرعت‌های مختلف موجود هستند.

برای انتخاب ماژول باید به کابل های فیبرنوری دقت کنید و متناسب با آنها ماژول مورد نیازتان را انتخاب کنید.دو نوع کابل فیبر نوری وجود دارد اول Single-mode دوم Multi-mode  در حالت کلی، فیبر نوری Single-mode برای انتقال اطلاعات در فواصل بلند و با سرعت بالا مناسب است،  به عنوان مثال، فیبر نوری سینگل مود برای ارتباط بین دو شهر با فاصله بلند یا برای ارتباطات داخلی در دیتاسنترها استفاده می‌شود. از طرف دیگر، کابل فیبر نوری Multi-mode برای انتقال اطلاعات در فواصل کوتاه و با سرعت کمتر مناسب است. این نوع فیبر نوری برای اتصال کامپیوترها، دستگاه‌های شبکه کوچک و شبکه‌های محلی (LAN) استفاده می‌شود.

حالا با درک ماژول فیبرنوری باید انواع آن را بشناسید و بدانید این ماژول ها در کجا استفاده میشود.

ماژول های  فیبر نوری در انواع مختلف و متناسب با نیازهای متنوع طراحی شده اند که در ادامه به توضیح آنها میپردازیم

دسته بندی بر اساس نرخ انتقال

بسته به نرخ انتقال داده ها، ماژول های فیبر نوری در سرعت های 100GE/40GE/25GE/10GE/1GE طبقه بندی می شوند.

دسته بندی بر اساس Encapsulation

هر چه سرعت ارسال و دریافت یک ماژول فیبرنوری بالاتر باشد، ساختار پیچیده تری دارد. ماژول های نوری در حالت های مختلف کپسوله می شوند تا ساختارهای متفاوتی را ارائه دهند.در واقع کپسوله در ماژول فیبر نوری نشان دهنده ی تکنولوژی ساخت و در نهایت عملکرد آن است مثال های رو به رو انواع ماژول های فیبر نوری را با Encapsulation های متفاوت را نشان میدهد ، QSFP، SFP28، XFP، SFP، eSFP و +SFP.

انواع ماژول SFP سرور

SFP

مخفف small form-factor pluggable است. این ماژول ها از کانکتور های LC پشتیبانی میکند. و در بین ماژول های فیبرنوری جزو پرفروش ترین ماژول ها است.

eSFP

نام این ماژول در واقع کوتاه شده ی enhanced small form-factor pluggable است. این ماژول نوع پیشرفته و بهبود یافته SFP است  که قابلیت مانیتور ولتاژ، دما، جریان، توان انتقال نوری و توان  دریافت نوری را دارد.

+SFP

همان SFP است با جابجایی داده ها با سرعت بالاتر.

XFP

ماژول هایی با سرعت 10G است. در واقع حرف X در ابتدای نام این ماژول ها نشاندهنده ی عدد یونانی X یا همان 10 است. این ماژول ها نیز از کانکتور LC پشتیبانی میکند و از ماژول های SFP+ پهن تر و طولانی تر است.

SFP28

این ماژول از نظر اندازه اینترفیس با ماژول های SFP برابر است و داده ها را با سرعت 25 گیگابیت برثانیه جابجا میکند.

QSFP

نام این ماژول ها مخفف quad small form-factor pluggable است و از کانکتورهای MPO پشتیبانی میکند واز ماژول های SFP+ بزرگتر است.

طبقه بندی شده بر اساس استانداردهای لایه فیزیکی

استانداردهای لایه فیزیکی متفاوتی تعریف شده اند تا امکان انتقال داده ها در حالت های مختلف را فراهم کنند مانند Ethernet، Fiber Channel و … . بنابراین انواع مختلفی از ماژول های نوری سازگار با این استانداردها تولید می شود.

طبقه بندی بر اساس نوع فیبر نوری

فیبرهای نوری به دو دسته فیبرهای Single-mode و multi-mode طبقه بندی می شوند. بنابراین، ماژول های نوری نیز برای پشتیبانی از فیبرهای نوری به ماژول های Single-mode و Multi-mode طبقه بندی می شوند.

برای خرید ماژول SFPسرور HP کلیک کنید.

مقالات مرتبط با این نوشته:

معرفی انواع پچ کورد های فیبر نوری

روش های انتقال اطلاعات بر روی شبکه های کامپیوتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات پیشنهادی سردبیر

سایر مقالات مربتط با سرور HP

what is VDI
مقالات اموزشی

VDI چیست؟

 Virtual Desktop Infrastructure یا VDI برنامه ای برای مجازی سازی دسکتاپ در یک سرور مرکزی است. VDI نوعی مجازی سازی

پروتکل های ارتباطی شبکه SAN
مقالات اموزشی

پروتکل های ارتباطی شبکه SAN

پروتکل های شبکه SAN در واقع یکسری دستورالعمل است که ارتباط بین استوریج و سرورها با کمک آن قابل دسترس

سبد خرید
فروشگاه
حساب من
0 مورد سبد خرید